W Ministerstwie Gospodarki utworzono i udostępniono przedsiębiorcom poszukującym krajowych rozwiązań innowacyjnych bazę wiedzy o nowych technologiach. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zebranie w jednym miejscu wszystkich informacji o zasobach innowacyjnych instytutów badawczych oraz zwiększenie transferu nowych rozwiązań do praktyki gospodarczej. Baza służy gromadzeniu i udostępnianiu ofert przygotowywanych przez instytuty badawcze nadzorowane przez Ministra Gospodarki oraz przez przedsiębiorców, którym Minister Gospodarki nadał statut centrum badawczo-rozwojowego, na podstawie przepisów ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Baza dostępna jest pod adresem http://innowacje.gov.pl/
Innowacyjność gospodarki w dobie współczesnej globalizacji staje się podstawą planowania wzrostów gospodarczych, szczególnie w regionach, których zasoby naturalne i uprzemysłowienie nie pozwala na inne, bardziej tradycyjne sposoby zapewnienia poprawy poziomu życia ludności i rozwój społeczny. Takie „społeczne” traktowanie innowacyjności prowadzi do podstawowego wniosku wynikającego z analizy RSI Podkarpacie, że tylko odpowiednio prowadzona ogólnoregionalna polityka innowacyjności może być gwarantem wzrostu poziomu życia, oraz zmniejszania dystansu, czy wręcz przepaści w tym zakresie rysującej się pomiędzy województwem podkarpackim a resztą kraju i innymi regionami UE.
W województwie podkarpackim innowacyjność tradycyjnie kojarzy się z kilkoma branżami produkcji przemysłowej oraz kierunkami kształcenia wyższego, w tym najczęściej wymieniane są kierunki: lotniczy, maszynowy, chemiczny i farmaceutyczny. Generalnie większość zakładów przemysłowych regionu prowadzi produkcję o niskim poziomie nowoczesności, zwłaszcza tej własnej, pozyskanej własnymi nakładami, wytworzonej w zakładzie lub współpracującej jednostce B+R.
W tych warunkach branża informatyczna może mieć kluczową i wręcz unikalną rolę. W dzisiejszym czasie jest oparta bowiem w większości na wiedzy, doświadczeniu i wręcz pomysłowości pracowników. Zależy oczywiście w sposób kluczowy od inwestycji i poziomu szkolnictwa w regionie, lecz wymaga znacznie mniejszych nakładów, niż rozbudowa zakładów tradycyjnej produkcji przemysłowej. Nakłady te są również łatwiejsze do kierowania i szybciej się amortyzują. W rezultacie członkowie stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka ustosunkowując się do RSI Podkarpacie, widzą swoją wielką rolę w podnoszeniu poziomu innowacyjności regionu, przy jednoczesnym zwiększeniu wszystkich pozytywnie cechowanych wskaźników oceny innowacyjności.
Plusy
1. Wspieranie budowy i rozwoju gron przedsiębiorczości (klastra gospodarczego)
Podstawowym czynnikiem wspomagającym powstawanie produktów innowacyjnych ma być dążenie do komplementarności oferowanych produktów przez firmy klastra. Każda z nich może wskazać jakieś dziedziny, w których chce być postrzegana jako specjalista. Kilka podmiotów razem jest w stanie na styku własnych specjalizacji przeznaczać wspólnie czas i fundusze na poszukiwanie rozwiązań i metod, które mogą być innowacyjne dla każdej firmy i w konsekwencji podnieść atrakcyjność jej produktów, na równi z uzupełniającymi produktami innych firm z klastra.
Stowarzyszenie stawia sobie zadania w tym kierunku polegające na:
Podsumowanie
Innowacyjność polskiej gospodarki dalece odbiega od średniej UE. Innowacyjność województwa podkarpackiego również odbiega mocno od średniej krajowej. Niskie na jednego mieszkańca nakłady na działania B+R, plasują nas na jednym z ostatnich miejsc w Polsce. Z powyższego wynika, że klasyczna metoda podejścia do promocji innowacji nie zdaje egzaminu w regionie, gdzie siła przemysłu zlecającego prace w uczelniach i jednostkach badawczych jest zbyt mała. Trudno także wymagać, aby mikro i małe przedsiębiorstwa znajdywały fundusze na finansowanie działań rozwojowych czy badań podstawowych w jednostkach badawczych, nie przynosząc im wymiernych, oczekiwanych w krótkim horyzoncie czasowym efektów.
Ponieważ przedsięwzięcia centralne, rządowe, samorządowe skierowane są najczęściej na współpracę z mocnymi kapitałowo podmiotami, na wsparcie budowy i rozwoju inwestycji wielkich i medialnie łatwych do promowania, pozostaje podmiotom gospodarczym żyjącym z rynków mniejszych wspólnie zadbać o ich kształt. Znacznie ładniej wygląda inwestycja dużego koncernu umiejscowiona na jakimś terenie, choć często jej skutki, to wieloletnie ulgi podatkowe, zmniejszenia obciążeń lokalnych, współinwestowanie samorządów w infrastrukturę i na końcu czasem 200 zatrudnionych, jako jedyna namacalna korzyść dla regionu.
Polityka wsparcia małego biznesu jest mniej atrakcyjna medialnie, ale gospodarczo znacznie skuteczniejsza. Lokalni przedsiębiorcy nie przenoszą działalności tam, gdzie siła robocza jest tańsza (jak teraz wielu z dużych z Polski na Ukrainę), pracują, rozwijają się, zatrudniają ludzi i wydają zarobione pieniądze w tym samym regionie. Stąd znaczenie utrwalania polityki rozwoju firm lokalnych zajmuje głównie miejsce wśród celów stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka. A jednym z najistotniejszych czynników pozwalających na rozwój rynkowy jest innowacyjność, umiejętność wprowadzania nowych, doskonalszych rozwiązań.
Na podkreślenie zasługuje także fakt, że innowacyjność branży informatycznej, ze względu na jej usługową pozycję w stosunku do pozostałych branż, przekłada sie na wzrost efektywności pozostałych gałęzi gospodarki. Dlatego też uważamy, że wsparcie polityki innowacyjności w przedsiębiorstwach Podkarpackiego Klastra Firm Informatycznych winno być jednym z priorytetów dla wszystkich polityk innowacyjnych regionu.
Stowarzyszenie będzie starało się przekonywać do tego wszelkie czynniki rządowe, społeczne i gospodarcze.