Celem raportu było zbadanie realnych potrzeb, wiedzy i potencjału inwestycji typu venture capital na rynku software house. Respondenci wskazali w nim kluczowe problemy i wyzwania stojące przed branżą, ale także oczekiwania wobec funduszy, które są dla nich wciąż względnie nowym źródłem finansowania.
Skąd software house’y biorą pieniądze?
45% badanych deklaruje, że nie korzystało z żadnych zewnętrznych form finansowania swoich software house’ów.
Najpopularniejszą formą pozyskiwania środków wśród ankietowanych jest pożyczka lub kredyt bankowy – w toku działalności sięgnęło po nie 37% firm.
Wśród badanych 86% deklaruje, że posiada co najmniej podstawową wiedzę dotyczącą finansowania venture capital, a 31% z nich uznaje, że bardzo dobrze orientuje się w tym temacie.
Deklarowana wiedza o VC ma jednak w większości przypadków wśród badanych jedynie wymiar teoretyczny - 70% badanych nigdy dotąd nie prowadziło rozmów z funduszem inwestycyjnym.
Koncepcja włączenia software house’ów do spektrum zainteresowań funduszy Venture Capital wynika z transformacji na rynku start-upów, które na przestrzeni lat przestały budować wewnętrzne zespoły programistyczne i zaczęły zlecać kompleksowo tworzenie oprogramowania na zewnątrz. Kiedy trend ten zaczął dominować, software house’y stały się swoistymi centrami innowacji tworzącymi także własne produkty, dysponując unikalną wiedzą i kompetencjami technologicznymi – tłumaczy Szymon Janiak, Dyrektor Zarządzający funduszu Czysta3.VC.
Pełna treść raportu dostępna jest pod linkiem:
Patronat nad raportem objęły: ITCorner, Interizon Pomorski Klaster ICT, Klaster IT - Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej, Klaster ICT Pomorze Zachodnie oraz Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań.
Patronatem medialnym publikację objęły justjoin.it, BrandsIT, iTWIZ oraz DevNews.