KLASTER FIRM INFORMATYCZNYCH
POLSKI WSCHODNIEJ

Relacje z konferencji

Wyzwania Informatyki Podkarpackiej dla rozwoju gospodarki w kontekście Industry 4.0

28 marca 2019 r. w Zespole Szkół Technicznych odbyła się konferencja dotycząca przemysłu 4.0, której partnerem był KlasterIT. Dyrekcja szkoły od dłuższego czasu toczy dialog z Wschodnim Klastrem Informatycznym na temat współpracy, która wpisuje się w definicję potrójnej helisy na styku edukacji i przedsiębiorców. Jednym z efektów rozmów był wybór informatyki jako wątku przewodniego tej edycji konferencji zawodowej. Podobne wydarzenia są organizowane cyklicznie od 2005 r.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Prezesa Klastra, pana Wojciecha Materny na temat niezaprzeczalnej siły informatyki dla rozwoju Podkarpacia. Zaprezentowane zostały twarde dane świadczące o nieustającym rozwoju branży od momentu identyfikacji jej potencjału (2006 r.) poprzez sformalizowanie struktury klastra (2010 r.) aż do teraz. Mediana zarobków w informatyce wypada na Podkarpaciu najlepiej na tle pozostałych branż. W 2018 r. informatykę studiowała największa liczba studentów w kraju (42 tysiące), chociaż obejmuje ona wciąż liczne grono zawodów deficytowych. Efekt skali klastra widać najlepiej zestawiając 16 firm założycieli z ponad setką firm, instytucji otoczenia biznesowego i szkół wyższych, stanowiących obecne grono członków klastra.

Kolejne wystąpienia przedstawicieli Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej dotyczyły m.in. rozwoju wirtualnej rzeczywistości i rzeczywistości poszerzonej oraz rozwoju sieci ICT. Miały na celu zachęcić uczniów do podjęcia studiów na atrakcyjnych kierunkach informatycznych rzeszowskich uczelni. Sporym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie założyciela agencji reklamowej Roxart, która jest patronem klasy: technik organizacji reklamy.

Konferencję podsumował nauczyciel ZST, pan Ireneusz Balawender, który zaprezentował ofertę edukacyjną szkoły, wpisującą się w nowoczesne trendy kształcenia dualnego (m.in. klasy patronackie, staże zagraniczne, praktyki zawodowe i kursy branżowe). Prezes klastra po zakończonej konferencji dyskutował z dyrekcją szkoły na temat możliwości włączenia się firm z branży informatycznej w ten proces.
 

Atkom Akademia szkoli menadżerów Klastra IT w Rzeszowie

26 lutego 2019 r. odbyło się pierwsze z cyklu spotkań członków klastra IT w Altkom Akademii. Celem spotkania była wspólna wymiana doświadczeń w zakresie zarządzania i motywowania pracowników.
W ramach prac zespołów określiliśmy potrzeby i wyzwania, jakie stoją przed menadżerami działów IT. Wskazaliśmy główne obszary rozwojowe i strategiczne, omówiliśmy najlepsze praktyki, które realnie wypływają na zwiększenie motywacji i efektywności zespołów.
Członkowie Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodniej zyskali cenną wiedzę i zyskali dodatkowe forum wymiany wiedzy na temat zarządzania ich przedsiębiorstwami.

 

Już niebawem Altkom Akademia zaprosi uczestników na kolejne wydarzenie z cyklu Zwinne Zarządzanie Zespołami ➡ Manager 3.0.
 

Mobile & e-commerce w biznesie, 26.09.2013

Szacuje się, że już ponad 80% internautów robi zakupy za pośrednictwem internetu. Tradycyjni sprzedawcy stają więc przed nowym wyzwaniem. Jak i kiedy uruchomić m-sklep? Czy media społecznościowe pomagają w sprzedaży? Na te i inne pytania odpowiedzi poszukiwali uczestnicy Konferencji Mobile&e-commerce w biznesie.

Wygoda, atrakcyjne ceny, nieograniczony dostęp, a także bogata oferta – to główne powody, dla których zakupy poprzez internet mają rzeszę fanów. Popularność takiej metody wciąż rośnie. Coraz więcej osób decyduje się na model kupowania bez wychodzenia z domu. A jak e-commerce wygląda od strony przedsiębiorców?

W miniony czwartek, tj. 26 września, w Hotelu Rzeszów obyła się konferencja „Mobile & e-commerce w biznesie”. Stolica Podkarpacia zgromadziła ponad 150 osób, które dyskutowały na temat handlu internetowego. Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję poszerzenia swojej wiedzy dzięki prelekcjom przedstawicieli biznesu.

Poradź się specjalistów

Wydarzenie zgromadziło rzeszę ekspertów, którzy prezentowali różne aspekty działań mobile i e-commerce. Wśród nich był Paweł Sala z FreshMail, który postawił na e-mail marketing. Jego zdaniem to najbardziej efektywna forma komunikacji z odbiorcą. Do prowadzenia takich działań nawiązywał również Roman Bieda z Kancelarii Radców Prawnych Maruta i Wspólnicy sp. j. Podjął jednak ten aspekt od strony prawnej, m.in.  przestrzegał przed naruszeniem przepisów i opowiadał o grożących za to karach.

Z kolei Paweł Preneta z Ideo Sp. z o.o., podpowiedział, na co zwrócić uwagę przy tworzeniu skutecznego e-biznesu. Przytoczył również przykłady najczęściej popełnianych w praktyce błędów. Na konferencji można było usłyszeć też Marcina Zaborowskiego z Fabryki e-biznesu. Jego zdaniem cześć menadżerów upatruje szansę zwiększenia sprzedaży poprzez obecność polskich firm na portalach społecznościowych. Social Media stają się bowiem wsparciem oraz uzupełnieniem handlu internetowego.

Mobilny zakupowicz

Wystąpienie Agnieszki Trojnar z agencji interaktywnej Aberit dotyczyło sklepów internetowych. Podczas prezentacji mówiła o wzroście, jaki wystąpił w liczbie zakupów dokonywanych drogą internetową poprzez urządzenia mobilne. Co więcej, dokonała także charakterystyki potencjalnego m-zakupowicza.

Nową metodą zachęcenia Klientów do zakupów jest system, który opiera się na urządzeniach wyposażonych w bluetooth. Jak tłumaczył Paweł Janda z MobiTouch, takie rozwiązanie może w przyszłości wspomóc np. galerie handlowe. Usprawni to komunikację promocji Klientom, a także ułatwi zlokalizowanie sklepu.

Podmioty wspierające

Partnerami konferencji byli: Prezydent Miasta Rzeszowa, Miasto Rzeszów, Ministerstwo Gospodarki, IAB Polska, e-Commerce Polska, eCommerce.edu.pl, Wydawnictwo PWN, Wydawnictwo Onepress oraz Foodpanda.

Patronat medialny nad konferencją objęli: Grupa INTERIA.PL, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, MARKETER+, Marketingowiec.pl, Interaktywnie.com, Życie Handlowe, BIZNESiSTYL.pl, GospodarkaPodkarpacka.pl, Carpatia Biznes, Błękitna.tv, Rzeszowska24.pl, PracaIT.com, Day&Night.

Co nowego w branży HoReCa? 04.10.2012


Rejestracja uczestników


Prezes Stowarzyszenia...


Paweł Kielanowski przybliża...


Maciej Łobos, MWM Architekci...


Krzysztof Szumielewicz z...


Przerwa kawowa


Dariusz Malinowski, Guardar


Arkadiusz Płanica,...


Prezentacja Wojciecha...


Uczestnicy konferencji


Waldemar Kidacki z Agencji...


Wojciech Szymański Ideo Sp. z...


Agnieszka Trojnar z firmy...


Losowanie nagród


Uczestnicy konferencji

4 października miała miejsce konferencja, której tematem było „Co nowego w branży HoReCa?”. Spotkanie dedykowane firmom z branży hotelowej, restauracyjnej i cateringowej odbyło się w Hotelu Wellness & SPA Nowy Dwór w Świlczy koło Rzeszowa. Prelegenci w swoich wystąpieniach poruszyli zagadnienia nowoczesnych rozwiązań informatycznych, które mogą pomóc sprawniej zarządzać firmami sektora HoReCa.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli firm z branży HoReCa południowo-wschodniej Polski. Uczestnicy mogli dowiedzieć się o innowacyjnych rozwiązaniach w różnych obszarach działalności ich firm od zabezpieczenia gotówki aż po mobilne aplikacje.

Konferencję rozpoczęli Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka, Koordynatora Klastra IT – Wojciech Materna oraz Paweł Kielanowski, którzy opowiedzieli o działalności Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodniej. Jako pierwszy spośród prelegentów głos zabrał Maciej Łobos, Prezes Zarządu MWM Architekci Sp. z o.o., a tematem jego prezentacji były „Hotele i restauracje – trendy w budownictwie”. Następnie Krzysztof Szumielewicz z firmy VIRTUAL s.c. opowiedział o wykorzystaniu nowoczesnego oprogramowania i sprzętu komputerowego w branży HoReCa. Temat „Co nowego? Monitoring i kontrola dostępu” przestawił Dariusz Malinowski, reprezentant firmy Guardar Sp. z o.o.. W programie, swoje wystąpienie miał również Arkadiusz Płanica z firmy Abc-Service, który przybliżył rozwiązania dotyczące obsługi i zabezpieczenia gotówki. Kolejnym prelegentem był Wojciech Oleniacz, Specjalista ds. projektowo-wdrożeniowych systemów telekomunikacyjnych i teleinformatycznych w VEGACOM Sp. j., który poruszył temat „Co nowego? Systemy telekomunikacyjne”.

W trakcie wydarzenia mogliśmy usłyszeć Waldemara Kidackiego, Dyrektora Zarządzającego w Agencji kreatywnej 4n.pl. Tematem jego prezentacji było „Co nowego? Marketing i zarządzanie”. Wojciech Szymański, Kierownik Działu Promocji w Wyszukiwarkach z Ideo Sp. z o.o., opowiedział o zarządzaniu reputacją hotelu w Internecie. Wystąpieniem Agnieszki Trojnar z Agencji interaktywnej Aberit, która przybliżyła aplikacje mobilne dostępne w grupie HoReCa, zakończyliśmy część programową wydarzenia.

Zintegrowane systemy informatyczne dla branży WOD-KAN, 27.09.2012


dr Zbigniew Chmielewski,...


Michał Harasim, 7GIS


Marcin Lipiec, Ideo


Krzysztof Chudziński,...


Krzysztof Chudziński i Rafał...


Panel dyskusyjny: Andrzej...


Rafał Spławski, Apator...


Rozmowy kuluarowe


Sala konferencyjna


Rozmowy kuluarowe podczas...


Paweł Kielanowski, Klaster IT


Zygmunt Bajda, Etob-Res


Stoiska informacyjne


Stoisko Etob-Res


Zgromadzeni na sali...

27 września 2012 r. w warszawskim Centrum Konferencyjnym Adgar Plaza odbyła się ogólnopolska konferencja dla branży wodno-ściekowej. Tematem spotkania organizowanego przez Wschodni Klaster Informatyczny były „Zintegrowane systemy informatyczne dla branży WOD-KAN”. Program obejmował nie tylko wystąpienia prelegentów, ale również panel dyskusyjny i rozmowy kuluarowe.

Konferencja zgromadziła blisko 70 uczestników - przedstawicieli branży wodno-ściekowej oraz firm informatycznych, które myślą o rozszerzeniu swojej oferty o rozwiązania dedykowane firmom komunalnym, jak również o współpracy z Klastrem IT.

Pierwsze wystąpienie miał Zygmunt Bajda, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Informatyki „Etob-Res” Sp. z o.o.. Tematem jego prezentacji był „System Informatyczny w firmie w branży komunalnej”. Następnie Marcin Lipiec reprezentujący Ideo Sp. z o.o. opowiadał między innymi o innowacyjnych rozwiązaniach w obsłudze klientów, a także przedstawił wskazówki istotne przy tworzeniu stron internetowych. Krzysztof Chudziński, Kierownik Działu Projektowania i Programowania firmy P.I. „Etob-Res” Sp. z o.o. oraz Michał Harasim, współwłaściciel 7GIS podjęli temat „Integracja systemu klasy ERP z systemem informacji przestrzennej GIS”.

Tuż po lunchu ponownie przy mikrofonie stanął Krzysztof Chudziński tym razem jednak w towarzystwie Rafała Spławskiego z firmy Apator Powogaz S.A.. Tematem ich wystąpienia były „Radioodczyty – nowoczesna technologia bezprzewodowa dla inkasenta”. Jako ostatni głos zabrał dr Zbigniew Chmielewski, Wiceprezes Zarządu Exacto Sp. z o.o., wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego, którego prezentacja dotyczyła wizerunkowych sytuacji kryzysowych w branży wodno-kanalizacyjnej. Uczestnicy dowiedzieli się nie tylko, jakie działania, zachowania i sytuacje mogą doprowadzić do kryzysu wizerunkowego, ale też jak sobie z nimi radzić i przede wszystkim – w jaki sposób zapobiegać ich wystąpieniu.

Relacja z konferencji "Systemy bezpieczeństwa dla firm" 7 września 2012 r.

7 września 2012 r. miała miejsce kolejna konferencja zorganizowana przez Klaster IT. Tym razem tematem spotkania były systemy bezpieczeństwa dla firm. Konferencja odbyła się w Oranżerii na Zamku w Dubiecku i zgromadziła ponad 45 osób zainteresowanych nowościami w branży zabezpieczeń. Oprócz prezentacji nowych urządzeń do monitoringu, ważną częścią konferencji były warsztaty, w czasie których każdy miał możliwość obsługi i montażu tych urządzeń oraz swobodnej wymiany doświadczeń z naszymi ekspertami. Część praktyczna okazała się również bardzo pomocna dla tych, którzy chcieli poznać budowę urządzeń do monitoringu oraz zasady budowania sieci monitoringowych.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały m.in. systemy monitoringu oraz IP od BCS, systemy alarmowe Pyronix, rozwiązania ATTE oferowane przez firmy Guardar, Biuro-Mat oraz Shl Centrum Technologii.

 

Solidna dawka wiedzy oraz praktycznych umiejętności, a przy tym wymiana doświadczeń z osobami z branży z pewnością podniosła kompetencje wszystkich uczestników konferencji. 

Podsumowanie konferencji "Systemy przyszłości dla branży handlowej", 30 maja 2012

Blisko 80 uczestników z kilkunastu firm przybyłych z różnych regionów Polski w środę tj. 30 maja br. w Zespole Zamkowo-Parkowym Baranowie Sandomierskim dyskutowało o systemach przeszłości dla branży handlowej. Konferencję skierowaną dla firm wielooddziałowych zorganizował Klaster IT, a honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Możliwości finansowania inwestycji w rozwiązania IT w firmach poprzez dotacje UE, Kompleksowe zarządzanie przepływem towarów i informacji w strukturze wielooddziałowej,Nowoczesne technologie komunikacyjne w przedsiębiorstwach wielooddziałowych,Elektroniczny obieg dokumentów w praktyce – to tylko niektóre z tematów jakie były poruszane podczas środowej konferencji w Zespole Zamkowo-ParkowymBaranowie Sandomierskim.

Wśród prelegentów byli eksperci z całej Polski na co dzień zajmujący się tematyką innowacyjnych rozwiązań dla firm wielooddziałowych. Gościem specjalnym wydarzenia był Dawid Doliński - ekspert z zakresu zarządzania zapasami i magazynowania w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, który wyjaśniał jak nowocześnie optymalizować procesy logistyczne w rozproszonych strukturach firm.

Konferencja miała na celu prezentowanie korzystnych rozwiązań, wzajemną wymianę doświadczeń oraz rozwijanie nowych horyzontów w nowoczesnym zarządzaniu firmą. Sądząc po zainteresowaniu i pozytywnych opiniach uczestników, z pewnością to nie ostatnia tego typu inicjatywa jaką organizujemy.

30 marca 2012 r. w Rzeszowie odbyła się konferencja Integracja branży IT

 30 marca 2012 r. w Rzeszowie odbyła się konferencja Integracja branży IT, szansą rozwoju podkarpackich firm informatycznych.  Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli kilkunastu firm z branży teleinformatycznej, skupionych w Klastrze IT.

 

Nasze spotkania są po to, aby dyskutować o nowych kierunkach rozwoju, szansach i barierach jakie się pojawiają. To również okazja, do wymienienia się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami. Ideo Sp. z o.o. zaprezentowało program do realizacji programów lojalnościowych i motywacyjnych. Ciekawym akcentem konferencji była gra biznesowo-edukacyjna "XY", którą poprowadził Andrzej Lesiak – powiedział Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

Na zaproszenie organizatorów, w konferencji wziął udział Maciej Budzich – autor bloga o mediach, marketingu i Internecie – blog.mediafun.pl, który w swoim wystąpieniu mówił o niestandardowym podejściu do reklamy i komunikacji. Na podstawie ciekawych case studies przekonywał, że dobrą markę można stworzyć bez wydawania fortuny.

 

Spotkanie Klubu IT - „Nowoczesne technologie – współpraca biznesu z nauką.

25 stycznia 2012 w Centrum Edukacji Międzynarodowej w Kilenarowej odbyło się kolejne spotkanie klubu IT pt. „Nowoczesne technologie – współpraca biznesu z nauką” organizowanym przez ośrodek Enterprise Europe Network przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania.

 

W spotkaniu liczny udział wzięły firmy informatyczne należące do Klastra Firm Informatycznych Polski Wschodzniej.

 

Zarówno firmy jak przedstawiciele jednostek naukowo badawczych WSIiZ przedstawili sobie wzajemnie pola swojej działalności.

 

Pod koniec spotkania miała miejsce dyskusja, owocująca nowymi pomysłami współpracy.

 

W dołączonej prezentacji przedstawiamy omawiane zagadnienia.

Konferencja 16 grudnia 2011 - „Rola Klastra w konsolidacji branży IT”

Klaster to szansa na rozwój branży IT
w południowo-wschodniej Polsce

 

 

W piątek 16 grudnia br. w Hotelu Nowy Dwór w Świlczy k. Rzeszowa odbyła się konferencja pn. „Rola Klastra w konsolidacji branży IT” z udziałem przedstawicieli lokalnych firm informatycznych. Podczas spotkania, którego organizatorem było Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka do Klastra IT przyjęto ośmiu nowych członków.

 

Klaster to szansa dla lokalnych firm, które dzięki współpracy mogą stać się realną  konkurencją dla dużych przedsiębiorstw z innych części kraju – oto wniosek z piątkowej konferencji Wschodniego Klastra Informatycznego, którego inicjatorem i koordynatorem jest Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. Dokładnie rok po powołaniu Klastra IT, jego członkowie spotkali się, aby podsumować dotychczasowe osiągniecia, dyskutować o możliwościach rozwoju i wyznaczonych celach oraz przyjąć do swojego grona nowe podmioty.

 

Tematyka konferencji koncentrowała się wokół możliwości rozwoju tutejszych firm z branży IT, jakie płyną z przynależności do Klastra. Ponadto omawiano kwestie budowy marki Podkarpacia jako regionu o dynamicznie rozwijającym się potencjale informatycznym.Jak mówił Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka PodkarpackaDziałając w Klastrze, mniejsze firmy mają możliwość łączenia swoich mocnych stron i niwelowania słabych. Przedsiębiorcy, którzy współpracują, uzupełniają się i zaczynają być siłą, zauważalną nie tylko w regionie, ale także w skali kraju.

 

Nowe firmy w Klastrze IT

Podczas konferencji do grona członków Klastra IT dołączyło osiem kolejnych podmiotów: DATA-COM Piotr Data - dostawca internetu i usług internetowych, COMMIT Polska Sp. z o.o. – firma zajmująca się dostarczaniem biznesowych rozwiązań IT, eSecure Sp. z o.o. – podmiot oferujący usługi z zakresu bezpieczeństwa informacji i systemów informatycznych, LOGITO Sp. z o.o. - dostawca elektronicznych systemów obiegu dokumentów, Agencja Reklamowa PIXELPR - oferująca usługi z zakresu marketingu interaktywnego oraz identyfikacji wizualnej, VEGACOM Sp. jawna – firma świadcząca usługi telekomunikacyjne i teleinformatyczne, ABC Serwis Arkadiusz Płąnica – podmiot specjalizujący się dostarczaniem i konfiguracją sprzętu komputerowego, a także projektowaniem i instalacją sieci LAN oraz systemów telefonicznych i VoIP oraz Exacto Sp. z o.o. – eksperci public relations oferujący nie tylko doradztwo, tworzenie i realizację strategii marketingowych i PR, ale także nowoczesne rozwiązania technologiczne służące do oceny i pomiaru działań komunikacyjnych.

 

Przypomnijmy, dotychczas Wschodni Klaster Informatycznych zrzeszał osiem firm: TOP S.A., BIURO-MAT Sp. z o.o., BMM Sp. z o.o., ETOB-RES Sp. z o.o., Ideo  Sp. z o.o., DIGIT-AL. Andrzej Lesiak, VIRTUAL S.C. oraz Agencje Kreatywną 4N.

 

Klaster IT: Mnożymy potencjał

To bardzo ważne, że Klaster wzbogaca się o nowych członków. Firmy z tej samej branży, zamiast koncentrować się na rywalizacji między sobą, mogą, efektywnie współpracować, tym samym zwiększając swoje szanse na sukces. Działając razem możemy realizować większe projekty, przerastające możliwości pojedynczych firm – wyjaśnia Wojciech Materna.

 

Inicjatorem i wizytówką Klastra IT jest działające od 2006 roku Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka, skupiające szesnaście firm z tej branży. Misją Stowarzyszenia jest budowa silnego sektora IT w Polsce Wschodniej.

 

Kontakt dla mediów:

Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka

tel. 602 620 841, mail:

Zakończył się Kongres Marketingu i Innowacji w Samorządach

NOWE WYZWANIA PRZED SAMORZĄDAMI
 

18 listopada w Rzeszowie, w Grand Hotelu odbył się Kongres Marketingu i Innowacji w Samorządach, którego partnerem strategicznym było Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka.

 

Ponad 120 uczestników, kilkudziesięciu prelegentów, angażujące słuchaczy wystąpienia i emocjonujące debaty – oto co miało miejsce w ubiegły piątek tj. 18 listopada br. podczas pierwszej edycji Kongresu Marketingu i Innowacji w Samorządach. Tego dnia Rzeszów stał się miejscem debaty o nowych trendach w komunikacji i marketingu miejsc.

 

Za nami pierwsza edycja Kongresu Marketingu i Innowacji w Samorządach. Z tej okazji do stolicy Podkarpacia przyjechali przedstawiciele polskich samorządów i firm z województwa lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz podlaskiego. Tematem przewodnim wydarzenia były nowe kierunki rozwoju marketingu terytorialnego, bazujące na wykorzystaniu innowacyjnych narzędzi promocji i technologii informatycznych. Podczas Kongresu Marketingu i Innowacji w Samorządach uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji ekspertów zawodowo zajmujących się kreowaniem i promocją marki miejsc. Jak powiedział Jarosław Reczek, Dyrektor Departamentu Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa PodkarpackiegoMagnesem przyciągającym uczestników na Kongres Marketingu i Innowacji w Samorządach był mocny program wydarzenia oraz obecność cenionych specjalistów, wśród których znaleźli się pracownicy i właściciele prestiżowych instytucji i firm. Tak duża liczba chętnych do udziału w Kongresie pozwala mieć nadzieję na jego kontynuację w następnych latach.

 

Kongres pokazał, że miasta i regiony potrzebują ekspertów posiadających odpowiednią wiedzę, rozumiejących specyfikę marketingu miejsc, tworzących nowe trendy w promocji miast. Podczas Kongresu mieliśmy okazję przekonać się, że wiedza pracowników samorządowych nie zawsze jest pełna i potrzebują wsparcia w formie szkoleń czy otwartych spotkań z ekspertami. Nasze spotkanie było swoistym warsztatem, podczas którego przekazywano wiedzę, uznawaną niejednokrotnie za najcenniejszy zasób marketingowy, czekamy teraz na kolejną edycję Kongresu – podkreśla Marzena Furtak-Żebracka, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Rzeszowa.

 

Dyskusja o przyszłości marketingu miast i regionów

Program wydarzenia obejmował wystąpienia prelegentów – specjalistów z zakresu marketingu i nowych technologii oraz dwie debaty z udziałem ekspertów i publiczności. Prezentowano nowe, często wyszukane, a przez to przyciągające uwagę narzędzia promocji miast i regionów. Prelegenci zachęcali również do wykorzystywania nowoczesnych technologii jako sposobu dotarcia do mieszkańców. Pierwsza z debat dotyczyła „Trendów przyszłości w marketingu miejsc”, a tematem drugiej były „Narzędzia komunikacji w promocji marki miejsc – oczekiwania a rzeczywistość”. Eksperci dyskutowali o skuteczności i słabych stronach poszczególnych metod promocji posługując się w tym celu wieloma przykładami.

 

Wśród prelegentów byli m.in.: Krzysztof Nepelski - Pełnomocnik ds. Relacji Instytucjonalnych, Grupa RMF, Mariusz Pleban – Wiceprezes Zarządu Związku Firm PR, Prezes Multi Communications, Sebastian Chachołek - Prezes Zarządu Grupy PRC, Robert Stępowski - Redaktor naczelny serwisu MarketingMiejsca.com.pl, Rafał Sanecki – Account Manager Gov&NGOs, Grupa Onet oraz Mikołaj Dorożała i Jacek Szymczyk z Discovery Polska.

 

Podczas Kongresu mówiliśmy m.in. o kierunkach rozwoju systemów informatycznych mających zastosowanie w promocji jednostek samorządu terytorialnego. Zwracaliśmy uwagę na rolę informatyzacji w realizowaniu strategii budowania marek, a także poruszaliśmy temat ewolucji narzędzi marketingowych z punktu widzenia rozwoju technologii informatycznych, które coraz głębiej wkraczają w działania wizerunkowe. –dodaje Wojciech Materna, Prezes Zarządu, Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

 

Pierwsza edycja Kongresu Marketingu i Innowacji Samorządach

Przez wiele tygodni Rada Programowa pracowała nad doborem prelegentów i wstąpień. W efekcie powstał naprawdę dobry i spójny program, a nam udało się zaprosić na Kongres znamienitych ekspertów. Program doskonale się sprawdził, czego efektem były bardzo pozytywne opinie uczestników, a Ci nie tylko z zainteresowaniem wsłuchiwali się w wystąpienia, ale także brali aktywny udział w debatach.– mówi dr Dariusz Tworzydło, współorganizator Kongresu, prezes zarządu Exacto Sp. z o.o.,pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Partnerami strategicznymi Kongresu byli: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Urząd Miasta Rzeszowa, Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. Natomiast organizatorem wydarzenia była firma Exacto Sp. z o.o.

 

Partnerami merytorycznymi wydarzenia byli: Aurum Film, Discovery Science, Ideo Sp. z o.o., Instytut Monitorowania Mediów, Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, IPC Instytut Badawczy, Klaster IT, PRC Communications, Związek Firm Public Relations.

 

Patronami medialnymi Kongresu byli: epr.pl, Gazeta Samorządu i Administracji, gospodarkaPodkarpacka.pl, InfoPR, Marketer+, Marketing i Rynek, marketingmiejsca.com.pl, marketingowiec.pl, Newsline.pl, Onet, Panorama Silesia, PRoto PR, Serwis Samorządowy PAP.

 

Przy organizacji Kongresu współpracowały wydawnictwa: Helion, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Naukowe PWN.

 

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://www.podkarpackie.org.pl

 

Dodatkowych informacji udzielają:

dr Dariusz Tworzydło, Prezes Zarządu Exacto Sp. z o.o., e-mail: dariusz@tworzydlo.pl, tel.: 602 44 55 96

Jarosław Reczek, Urząd Marszałkowski Województwa

Informatyzacja w administracji 2011 - konferencja 26-09-2011 Rz-w

Konferencja "Informatyzacja w administracji 2011" odbyła się w Rz-wie, w Grand Hotelu, w dniu 26-09-2011 Rz-w.

 

W konferencji uczestniczylo ponad 70 osób, pracowników administracji.

 

Prezentacje wygłoszonych referatów do pobrania d dolnej części informacji o konferencji.

 

Poniżej program Konferencji.

 

 

 

26.09.2011 (poniedziałek), Hotel Grand w Rzeszowie
prowadzenie: dr Dariusz Tworzydło, Prezes Zarządu, Exacto Sp. z o.o.

10.00 - 10.30

REJESTRACJA UCZESTNIKÓW KONGRESU

10.30 - 10.35

Wojciech MATERNA

Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka

Powitanie, otwarcie Kongresu

10.35 – 11.00

				Marcin KANDEFER

Ideo Sp. z o.o.

E-komunikacja z obywatelem.

11.00 - 11.25

Krzysztof LASSOTA

Urząd Miejski w Boguchwale

Nowa jakość urzędu po kilku latach od wdrożenia elektronicznego obiegu dokumentów oraz perspektywy na przyszłość.

11.25 - 11.50

dr inż. Wiesław PECKA
eSECURE Sp. z o.o

Rola i zadania samorządów w zapewnieniu bezpieczeństwa informacji w dobie społeczeństwa informacyjnego.

11.50 - 12.00

PRZERWA

12.00 - 12.25

Tadeusz STRUŻYŃSKI

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Płatności w ePUAP – system PayByNet.

 

12.25 – 12.50

Wojciech WIKIERA

BMM Sp. z o.o.

System nadzoru właścicielskiego podstawą efektywnej administracji.

12.50 – 13.15

Mariusz MADEJCZYK

Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Budowanie platform komunikacyjnych i praktyczny problem interoperacyjności.

13.15 – 13.40

Przedstawiciel

Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka

Klaster IT jako partner w informatyzacji urzędów.

13.40 - 13.50

PRZERWA

13.50 – 15.00

DEBATA Z UDZIAŁEM EKSPERTÓW I UCZESTNIKÓW KONFERENCJI

 

Moderator debaty:

dr Dariusz TWORZYDŁO, Prezes Zarządu, Exacto Sp. z o.o.

 

Eksperci:

Mariusz MADEJCZYK, Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku

Krzysztof LASSOTA, Urząd Miejski w Boguchwale

Tadeusz STRUŻYŃSKI, Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

dr inż. Wiesław PECKA, eSECURE Sp. z o.o

 

15.00 - 16.00

PRZERWA OBIADOWA

 

16.00

ZAKOŃCZENIE KONFERENCJI

 

 
 

Rzeszów, 27 września 2011r.

 

Informacja prasowa,

 

Konferencja o roli i celach informatyki w dzisiejszym świecie

 

Relacja z konferencji „Informatyzacja w administracji 2011”

 

Informatyka jest najprostszym ze sposobów na ułatwienie sobie życia – twierdzą eksperci, którzy wygłosili prelekcje podczas konferencji „Informatyzacji w Administracji” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka. W jej trakcie, oprócz zalet nowoczesnych systemów informatycznych wskazano złe praktyki i bariery, które ograniczają rozwój e-urzędów w Polsce.


 

O tym, że dostęp do komputerów oraz Internetu wzrasta z roku na rok, doskonale wiedzą wszyscy. Coraz więcej osób dowiaduje się także, że z duchem czasu idzie także administracja rządowa i samorządowa. Zwracał na to uwagę Marcin Kandafer, przedstawiciel firmy informatycznej Ideo, który zaprezentował zalety e-komunikacji z obywatelami. – Żyjemy obecnie w świecie, gdzie wszystko dzieje się całą dobę, siedem dni w tygodniu. Tak dynamicznie żyjące społeczeństwo nie ma czasu czekać na to, aż urząd załatwi jego sprawy – mówił Kandafer. Według niego, znaczenie wykorzystania Internetu i narzędzi informatycznych w najbliższych latach będzie stale wzrastać. – Stanie się tak między innymi dlatego, gdyż najmocniejszą grupą użytkowników Internetu są ludzie młodzi. To oni zaczną się domagać stworzenia takiej platformy, by nie wychodząc z domu, mogli załatwić niezbędne formalności – zauważa. Koniecznym jest dlatego, w jego odczuciu, stałe ulepszanie systemów, które umożliwiają takie działania. Jako przykład podał ePUAP. Jak jednak dodał, system ten jest zupełnie nieprzyjazny dla ludzi starszych. – Nawet jeśli starsza osoba ma kontakt z Internetem, brak koncentracji na użytkowniku w chwili tworzenia serwisu sprawia, że odbiorca nie potrafi szybko i intuicyjnie skorzystać z oferowanego mu narzędzia – twierdzi Kandafer.

 

Podczas jego prelekcji pokazane zostały najczęstsze błędy powielane na portalach urzędów miast i gmin województwa podkarpackiego. Marcin Kandafer wymienił wśród nich złą architekturę informacyjną serwisów, trudne do zapamiętania adresy stron, przesycenie informacjami, a nawet brak danych kontaktowych do urzędu. Za dobrą praktykę uznano zaś promowanie się urzędów na portalach społecznościowych oraz dostosowywanie witryn urzędów do wersji mobilnych. – Dziś to obywatel wybiera w jaki sposób chce kontaktować się z urzędem i to urząd ma mu to ułatwić – wyjaśniał Kandafer.

 

Jednym z dwóch przedstawicieli administracji samorządowej wśród prelegentów był Krzysztof Lassota z magistratu w Boguchwale. To właśnie tamtejszy urząd jako jeden z pierwszych w Polsce wprowadził Elektroniczny Obieg Dokumentów. Dzięki temu rozwiązaniu, jak mówił Lassota, udało się zminimalizować ilość spraw niezałatwionych w terminie. – Przed wdrożeniem nie było wiadomo ile zadań nie udało się załatwić. O wielu dowiadywaliśmy się gdy przychodziło pismo lub obywatel, że nie dostał czegoś na czas – zauważa Lassota. Wśród innych zalet EOD, wymienił szybką lokalizację pisma i błyskawiczny dostęp do wszystkich spraw wnoszonych przez petenta do urzędu, a także szereg ułatwień dla samych urzędników. – Często jest tak, że niektóre dokumenty są niezbędne w pracy urzędnika. Po co ich szukać, skoro można je w elektronicznej wersji udostępniać w jednym miejscu – pytał retorycznie. Rozwiązaniem, które przyczyniło się do oszczędności czasu petenta i urzędników było, jego zdaniem, również wprowadzenie Zdalnego Punktu Obsługi Petenta. W tym celu w wybranych miejscach gminy postawiono punktu z komputerem, skanerem i drukarką. – Dziś petent przygotowuje dokument na komputerze, drukuje go lub skanuje, a następnie przesyła nam go. Papier ostatecznie trafia do urzędu, ale urzędnik pracuje już nad sprawą – wskazywał zalety Punktów Obsługi Petent Krzysztof Lassota.

Podczas konferencji mowa była także o roli samorządów w zapewnieniu bezpieczeństwa informacji. Prelekcję na ten temat przygotował dr inż. Wiesław Pecka z eSecure. Jak mówił, Internet daje duże możliwości, ale zarazem jest ogromnym zagrożeniem jeżeli używa się go niewłaściwie. – To swego rodzaju śmietnik, dżungla dlatego trzeba być ostrożnym korzystając z niego. Jeśli robi się to rozważnie, można wiele kwestii usprawnić – mówił. Za przykład niepożądanych zjawisk podał niedawne ataki hakerów na strony internetowe niektórych urzędów miejskich. – Rola systemów informatycznych stale rośnie – wymaga się, by były bezpieczne i płynnie działały – podkreślał Pecka. Jego zdaniem, oprócz nowoczesnych narzędzi i systemów informatycznych, niezbędny jest właściwe przeszkolenie pracowników administracji, którzy będą potrafili czerpać maksymalne korzyści z obsługiwanych systemów.

 

W drugiej części konferencji prelekcję mieli Tadeusz Strużyński, z Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A., który omówił płatności w ramach ePUAP na przykładzie systemu PayByNet. O aplikacjach służących do nadzoru właścicielskiego oraz przepływie informacji sprzyjających powstaniu efektywniejszych analiz opowiedział zaś Wojciech Wikiera. Prelegenci wskazywali również wiele razy na istotny czynniki, dzięki któremu działanie e-urzędów może być bardziej efektywne – jest nim interoperatywność. Kwestię tę zaprezentował Mariusz Madejczyk z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Według niego najważniejszym zadaniem urzędów jest zachęcenie obywateli do korzystania z usług elektronicznych. – Skoro ludzie korzystają z e-bankowości, to dlaczego nie z e-urzędu? Niektóre urzędu umożliwiają dostęp do e-usług, co z tego jednak, jeśli petent i tak nie może załatwić tego, co chce – zwracał uwagę Madejczyk.

 

Częścią kończącą konferencję była debata z udziałem występujących ekspertów. Ich zdaniem oczywistym jest zmierzanie w kierunku e-komunikacji. – Ważne jest uproszczenie systemu i zrobienia tego w możliwie przyjazny sposób. Jeśli obywatel będzie miał prostszą drogę, będzie z niej korzystał – przekonywał Tadeusz Strużyński. – Uproszczenie uzyskania wiarygodnego uwierzytelniania się w urzędzie jest równie ważne, bo inaczej nikt nie przejdzie przez gąszcz przepisów, by raz na rok złożyć jakiś dokument w e-urzędzie – uzupełniał Krzysztof Lassota. W opinii Mariusza Madejczyka, urzędy muszą ze sobą móc sprawnie się komunikować tak, by petent wiedział, że e-urząd mu pomoże. – Potrzebne są kampanie i zachęty żeby zmienić tok myślenia petentów – tłumaczył. Na zadane w trakcie debaty pytanie, czy jest szansa, że całe społeczeństwo będzie przekonane, że wybranie usług e-urzędu będzie lepszym rozwiązaniem niż wizyta w urzędzie, eksperci powiedzieli: – Dobrze, jeśli najpierw podejście zmieni się w administracji, gdzie świadomie podejdzie się do tematu e-usług. Jeśli w samych urzędach zadziała e-administracja, przeniesie się to na społeczeństwo – zapewniał Madejczyk. – Walka o elektroniczny urząd musi zacząć się od społecznej edukacji – powiedział, kończąc debatę, Wojciech Materna, prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.

 

Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka przy współpracy z partnerami: Instytut Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (partner merytoryczny), Exacto Sp. z o.o., Ideo Sp. z o.o., eSECURE Sp. z o.o., TOP S.A.
i BMM Sp. z o.o.

 

Patronatem medialnym konferencję objęła Gazeta Codzienna Nowiny oraz portal informacyjny nowiny24.pl

 


 


Marcin Kandefer - Ideo sp. z...


Od lwewj wksperci: Mariusz...


Jerzy Wawro - prelegent...


Panel dyskusyjny


Od lewej eksperci: dr inż...


Wojciech Wikiera - prelegent...

18 kwietnia 2011 - Rzeszów - konferencja Medicarium

W dniu 18 kwietnia 2011 r Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka w hotelu Park Hotel w Rzeszowie zorganizowało konferencję:

„MEDICARIUM – Efektywność w Służbie Zdrowia”, przezentującą ofertę firm informatycznych, członków klastra, sierowaną do Służby Zdrowia.
Zakres konferencji obejmował metody podnoszenia efektywności,  aspekty organizacyjne, prawne, informacyjne, informatyczne jak i zarządcze. Konferencja była okazją do podzielenia się doświadczeniami pomiędzy ekspertami, menadżerami i politykami z zakresu zjawisk i trendów jakie zachodzą w szpitalach, przychodniach i całym systemie ochrony zdrowia nie tylko w Polsce ale i na świecie.
 
W konferencji udział wzięli m.in. :
 
Dr Marcin Kautsch
Instytut Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
 
 
Bogdan Michałek
Prezes Zarządu BMM Sp. z o.o.
 
Krystyna Skowrońska
Poseł na Sejm RP, Komisja Zdrowia
 
Krzysztof Wróbel
Z-ca Dyrektora Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie ds. Finansowych
 
Zdzisław Białowąs
Dyrektor ZOZ MSWiA w Rzeszowie (laureat rankingu Diamenty Forbesa 2011)
 
Michał Rybczyński
Asseco Poland SA
 
Udział w konferencji wzięło 89 osób.
 
 
 
 
 
 
 
 

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji "Klastry, jako sposób na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce".

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji "Klastry, jako sposób na rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw w Polsce".

Tematyka konferencji skupiała się będzie na prezentacji możliwości oraz szans innowacyjnego rozwoju, jakie struktura klastrowa daje firmom z województw Polski Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT czy nowych technologii. W konferencji oprócz przedsiębiorców i naukowców wezmą również udział przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej nie tylko z Podkarpacia.

Ilość miejsc jest ograniczona, prosimy o szybkie potwierdzenie udziału do 10 marca. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Udział w konferencji jest bezpłatny.

 

 

14 marca 2011 roku
Grand Hotel Rzeszów, ul. Księdza Feliksa Dymnickiego 1

 

Ramowy program konferencji:

 

 

  

 

 

 8:00 - 9:00  Rejestracja uczestników konferencji
 
 9:00 - 9:30
 
 Wystąpienia oficjalne
 
 9:30 - 11:00  Wystąpienia prelegentów
 
 11:00 - 11:15  Przerwa
 11:15 - 12:45
 
 Debata
 12:45 - 13:15  Wystąpienia prelegentów
 
 13:15 - 13:30  Przerwa
 13:30 - 15:00  Debata
 15:00  Podsumowanie
 od 15:00  Lunch

 

 

 

 

 

 

 

Pobierz formularz zgłoszeniowy

 

Konferencji patronują:

 

 

 

 

patroni1_286

 

Patronat  medialny:

 

patroni2_174

 

Inauguracja Wschodniego Klastra Informatycznego.


Powitanie w recepcji...


Prezes Stowarzyszenia...


EXACTO Sp. z o.o. - V-ce...


BIURO-MAT Sp. z o.o. - Po...


BMM sp. z o.o. - Prezes...


DIGIT-AL - Prezes Zarządu -...


ETOB-RES Sp. z o.o. - Prezes...


IDEO Sp. z o.o. - Prezes...


VIRTUAL s.c. - Prezes Zarządu...


Podpisanie deklaracji...


TOP S.A. - Prezes Zarządu -...


Podpisanie deklaracji...


Podpisanie deklaracji...


Podpisanie deklaracji...


Podpisanie deklaracji...


Wspólne zdjęcie założycieli...

 

Pierwszy na Podkarpaciu Klaster IT
Inauguracja Wschodniego Klastra Informatycznego
 
W dniu 17 grudnia br. w Świlczy k. Rzeszowa odbyła się konferencja, podczas której przedstawiciele cenionych firm z branży informatycznej oficjalnie powołali do życia pierwszy na Podkarpaciu Klaster IT. Twórcą i koordynatorem tej inicjatywy jest Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka.
 
„Mnożymy potencjał” – tak brzmi hasło Wschodniego Klastra Informatycznego, którego powstanie jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem na Podkarpaciu, Podczas konferencji zaprezentowano korzyści wynikające z założenia Klastra IT, które osiągnie Region jak i firmy zrzeszone w Klastrze. Jest to kolejny ważny krok dla Podkarpacia, które kojarzone jest z lotnictwem i informatyką. Klaster IT przyczyni się z pewnością do wzmocnienia rozpoznawalności Podkarpacia jako regionu o dynamicznie rozwijającym się potencjale informatycznym. Podczas konferencji zaprezentowano również kluczowe kwestie Strategii Promocji Klastra i firm w nim zrzeszonych, zrealizowanej w ramach projektu “Rozwój Klastra informatycznego firm wschodniej Polski”.
 
Kulminacyjnym punktem spotkania było uroczyste podpisanie deklaracji przystąpienia do Klastra firm informatycznych Polski Wschodniej. Tym samym do inicjatywy, której pomysłodawcą i patronem jest Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka przystąpiły firmy: BIURO-MAT Sp. z o.o., BMM sp. z o.o., DIGIT-AL., Enzo Sp. z o.o., ETOBRES sp. z o.o., Ideo Sp. z o.o., TOP SA, 4N i Virtual SC. Postawiliśmy duży krok naprzód. Od tej pory będziemy podążać we wspólnym kierunku, sumując swoje siły, mnożąc potencjał i dzieląc się swoim umiejętnościami oraz zdobytym doświadczeniem – zapowiada Wojciech Materna, Prezes Stowarzyszenia Informatyka Podkarpacka.
 
O tej konferencji napisało wiele mediów, m.inn.:
 
 
 
 
 
 
 

 

E-Lubaczów 

 

Gdynianka

 

Informacja o konferencjach, seminariach, konkursach

Informacja o konferencjach, seminariach, konkursach - organizowanych przez Stowarzyszenie Informatyka Podkarpacka.

 

Wybór wydarzenia z menu po lewej stronie.

 

 

 

KLaster IT na Kongresie 60 Milionów w Rzeszowie

Jaki powinien być wizerunek Polski na arenie międzynarodowej? Czy polska innowacja może być produktem eksportowym? Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości w Polsce? Podczas rzeszowskiej edycji wydarzenia reprezentanci środowisk polonijnych, politycy i prezesi polskich firm o międzynarodowej sławie, przedstawiciele nauki i samorządów czy liderzy opinii publicznej, przybyli do G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego k. Rzeszowa, by porozmawiać o biznesowej integracji Polaków.

 

Rzeszowski zjazd Polonii był kolejnym owocnym spotkaniem międzynarodowej Polonii, W 22 panelach dyskusyjnych udział wzięło ok. 80 prelegentów. Miniony Kongres to nie tylko trzy dni licznych debat i spotkań z niesamowitymi Polakami, ale również wydarzenia specjalne oraz liczne wywiady i spotkania z mediami, których nie mogło zabraknąć podczas tak ważnego wydarzenia dla integracji polsko-polonijnej wydarzenia. Duże zainteresowanie jest dowodem na to, że tworzenie przestrzeni do integracji środowisk polskich i polonijnych ma sens.
Wśród Gości rzeszowskiej edycji Kongresu 60 Milionów znaleźli się m.in.: amerykańska dziennikarka Rita Cosby, Ministerster Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński, Prezes Zarządu Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka” Adam Hamryszczak, Zastępca szefa sztabu członka Rady Miasta Nowy Jork Roberta Holdena Daniel Kurzyna, Prezes Polsko Amerykańskiej Izby Handlu Florydy i Obu Ameryk Leszek Ladowski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski, Prezes Fracht FWO Polska Andrzej Bułka, Wiceprezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej North-East Sabina Klimek.

 

Na Kongresie nie zabrakło również przedstawicieli Klastra IT. Wojciech Materna, Prezes Klastra oraz Piotr Bereziewicz, Założyciel i Dyrektor Zarządzający Aberit wzięli udział w panelu dyskusyjnym na temat siły polskiej gospodarki. Obaj wskazywali na to jak ważne jest dla efektywnych wdrożeń to, aby podejmować współpracę z jednostkami naukowymi. Wojciech Materna mówił m.in. o projekcie zainicjowanym z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania, który ma na celu kształcenie dualne studentów. Firmy z klastra będą miały możliwość przyjęcia do swoich siedzib młodych ludzi i szkolenia ich w realnych warunkach przez cały rok akademicki. „Podczas 3-tygodniowych staży student nie był w stanie się niczego nauczyć. Teraz będziemy mieli taką możliwość. Brak odpowiedniego systemu edukacyjnego odbiera studentom motywację”. Piotr Bereziewicz chwalił współpracę z hiszpańskimi jednostkami badawczo-naukowymi, z którymi prowadzi wieloletni projekt mający na celu szybszą diagnostykę trzody chlewnej. Prezes klastra wskazał na to, że pomimo tego, że jest prezesem firmy Top S.A. sam jest wciąż aktywnym programistą, bo to lubi. Obserwuje rynek i widzi, że programiści przestają uciekać z Podkarpacia. Należy więc tworzyć odpowiednie środowisko dla młodych. Firmy powinny koncentrować się na sprzedaży rozwiązań, a nie pracy. Ciężko jest konkurować z wielkimi firmami. Zamiast tego lepiej jest znaleźć niszę i specjalizować się w określonym kierunku.  

 

Kongres był też okazją do nieformalnych spotkań z przedstawicielami innych podkarpackich klastrów. Paweł Wasilewski, Dyrektor Biura Klastra dyskutował z Eweliną Nycz, Dyrektor ds. rozwoju i promocji produktu klastra Podkarpackie Smaki na temat współpracy w obszarze HoReCa oraz z Edytą Podkulską, Prezes klastra modowego Osnova i Kamilą Gancarz, General Manager Osnovy na temat obszarów wzajemnego wsparcia. 

 

Kolejny Kongres 60 Milionów odbędzie się na początku października 2019 r. w Nowym Jorku.

 

Europejska Konferencja Klastrów 2022

Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu pod czeską Prezydencją Rady UE i Komisji Europejskiej zorganizowało 8. edycję Europejskiej Konferencji Klastrowej w dniach

26 - 27 września 2022 r. w Pradze miała miejsce Europejska Konferencja Klastrów. Gospodarzem wydarzenia było Czeskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu pod czeską Prezydencją Rady UE i Komisji Europejskiej wspierane przez Europejską Platformę Współpracy Klastrów (ECCP). Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się m.in. twórcy polityki klastrowej na poziomie krajów oraz ogólnoeuropejskim, menedżerowie klastrów oraz wielu innych praktyków zagadnienia.

 

Europejskie Konferencje Klastrowe, odbywają się cyklicznie co dwa lata od 2008 roku. Zasadnicza część wydarzenia była poprzedzona matchmakingiem interesariuszy. Wydarzenie to zgromadziło organizacje klastrowe - w celu zbadania możliwości handlowych, inwestycyjnych i partnerskich oraz rozwijania połączeń między europejskimi łańcuchami wartości i ekosystemami.

Tematem przewodnim spotkania była konieczność dostosowania klastrów do zielonych i cyfrowych transformacji w europejskich łańcuchach wartości, a także wzmacnianie ich funkcjonowania. Była to również okazja do dyskusji i propagowania, w jaki sposób klastry mogą przyczynić się do rozwoju ścieżek przejścia w różnych ekosystemach przemysłowych, zgodnie ze zaktualizowaną strategią przemysłową UE.

Szczegółowymi celami konferencji były:
- najnowszych trendy w polityce klastrowej;
- stymulowanie dyskusji politycznej na wysokim szczeblu na temat wyzwań i potrzeb, którymi należy się zająć w kontekście postpandemicznym, przy lepszym wykorzystaniu klastrów;
- wyrażania opinii na temat tego, jak skutecznie reagować na zakłócenia łańcucha dostaw po inwazji Rosji na Ukrainę;
- zaprezentowanie wyników unijnych inicjatyw i działań klastrowych, takich jak: euroklastry, cluster excellence, internacjonalizacja, wspieranie innowacji w MŚP, modernizacja przemysłowej i inteligentne specjalizacje;
- zachęcanie do synergii, wymiany i interakcji między decydentami, praktykami i ekspertami na szczeblu europejskim; 
- wybór Europejskiego Menedżera Klastrów Roku i przyznanie nagrody Europejskiego Partnerstwa Roku Klastrów.
W spotkaniu uczestniczyła liczna reprezentacja przedstawicieli z Polski, w tym z Podkarpacia. Klaster IT reprezentowany był przez Prezesa klastra, Wojciecha Maternę.  

Realizacja: Ideo, Powered by: CMS Edito
Wszelkie prawa zastrzeżone KlasterIT - Klaster Firm Informatycznych Polski Wschodniej | ul. Hanasiewicza 19, pok. 12, Rzeszów, Podkarpacie
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013